x
Burzek Nedir

Burzek Nedir

Burzek nedir?

Burzek, bentonit kilinde bulunanan montmorillonit partiküllerinden elde edilen doğal nanotaşıyıcıya kurkumin biyomolekülün yüklenmesiyle elde edilen çok özel bir takviye edici gıdadır.

 

Burzek içeriğinde neler var?

Burzek içeriğindeKurkumin, Bentonit kili, Kaya tuzu, Sodyum bikarbonat ve Subulunur. Tamamen doğal içeriğe sahiptir. Katkı ve koruyucu madde içermez.

 

Burzek ne işe yarar?

Vücudu ağır metallerden, toksik (zehirli) maddelerden, mikroplardan, mantarlardan ve malign hücrelerden arındırır, vücutta genel olarak hücre düzeyinde onarım mekanizmalarını çalıştırır, bağışıklığı güçlendirir ve performansı arttırır.

 

 

Kurkumin takviyelerinden/ kapsüllerinden farkı nedir?

Kurkumin kapsüllerindeki kurkuminin barsaktan emilimi çok azdır. Kurkumin; bazı ilaçlarla etkileşebilir, demir emilimini azaltabilir, kandaki enzimlerden etkilenebilir ve hedef dokulara çok az bir kısmı ulaşır. Burzekteki kurkumin, bentonit kilinden elde edilen nanotaşıyıcı içinde taşındığı için barsaktan emilimi çok iyidir ve kurkumine ait problemlerin görülme riski çok düşüktür. 

 

Zerdeçal tozundan/ ekstratlarından farkı nedir?

Zerdeçalda asıl faydayı veren kurkumindir. 1 ölçek Burzek kullanımı sonrası kana geçen kurkumin miktarı, ancak 300 gr. zerdeçal tozu tüketimiyle elde edilebilir ki bu mümkün değildir. Ayrıca zerdeçalın içinde kurkuminden başka yüzlerce biyomolekül olduğu için, bumiktarda zerdeçal tozu tüketimi birçok sağlık probleminin oluşmasına neden olabilir.

 

 

Etkileşime girdiği ilaç ya da gıda var mı?

İçeriğinde bulunan kurkumin biyomolekülü bentonit kilinden elde edilen doğal bir nanotaşıyıcı içerisinde taşındığı için; ilaçlarla, diğer moleküllerle, gıdalarla ve kandaki enzimlerle etkileşime girme riski çok düşüktür.

 

Burzek yan etkisi var mıdır?

Burzek hiçbir koruyucu madde içermeyen, günlük olarak tüketilebilecek doğal gıda formundadır. Şimdiye kadar kullanıcılardan ciddi bir yan etki geri bildirimi olmamıştır.

Burzeğin içeriğinde bulunan bentonit kili ile ilgili yapılan araştırmalarda, bentonit kilinin yüksek dozlarda bile toksik etkisi görülmemiştir. Birleşmiş Milletlere bağlı olan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bentonit kili ile ilgili raporunda yan etkisi olmadığını belirtmektedir. Bunun yanında, Amerikan Gıda ve İlaç Örgütü (FDA) Bentonitin “generally as safe” yani “genel olarak güvenli” olduğunu belirtmiştir. Aynı zamanda Bentonit, Codex Alimentarius Komitesi tarafından hazırlanmış gıda katkıları listesinde asit baz sağlayıcılar, E 500-578 sınıfında yer almakta ve E 558 kodu ile tanımlanmaktadır. Bu kodun açıklamasında yan etkileri bölümünde “bilinen yan etkileri yoktur” şeklinde açıklama mevcuttur.

Klinik çalışmalarda kurkuminin güvenli ve etkili olduğu ve herhangi bir toksik etkisinin olmadığı belirlenmiştir. FDA kurkumini “Genel olarak güvenli” olarak kabul edilen bir bileşik olarak teyit etmiştir (FDA, 2018'den GRAS bildirimi).

 

Kimler nasıl kullanabilir?

Burzek aylarca, yıllarca kullanılmaya uygun takviye edici gıda formunda üretilmiştir.

6 haftalık 1 ölçek Burzek kullanımından sonra genel sağlığı korumak için günde 1ölçek (50 ml) veya yarım ölçek (25 ml) dozunda kullanıma ara verilmeden uzun dönem kullanılabilir. 

Aralıklı kullanmak isteyenler 6 haftalık kürler halinde kullanabilirler.

  • Bir kür sonrası 12 hafta ara verilebilir.
  • Bir kür Burzek kullanımı en az 12 hafta bağışıklık sisteminin güçlü kalmasını sağlar.
  • Sağlık sorunu olmayanlarda, bir yıl içinde 2 ya da 3 kür Burzek kullanımı, vücudun arındırılması ve onarımı için yeterli olmaktadır.

Aşırı performans gerektiren işlerin yapılacağı günlerin sabahında (uzun sürecek önemli toplantılar, sportif faaliyetler, sahne sanatları, konferans vb. en az 1 saat öncesinde) veya uykusuz geçen gecenin sabahında tek seferde 250 ml dozunda Burzek kullanıldığında zihinsel ve fiziksel performans beklenin çok üzerinde olur.

Gebeler ve emzirenler kullanmadan önce doktoruna danışmalıdır.

 

 

Yüksek doz Burzek kullanımını sınırlayan durumlar nelerdir?

Burzek safra kesesinin duvarındaki kasların kasılma gücünü artırır. Safra kesesi içinde bulunan taşları eriterek küçültür ve barsağa kendiliğinden dökülmesini sağlar. Safra kesesinde taşı olanların, taşlar iyice eriyip küçülüp atılana kadar 1 ölçek (50 ml) veya yarım ölçek (25 ml) dozunda Burzek kullanmaları daha uygun olur. Yüksek dozlarda Burzek kullanımı, taşların safra kanalını tıkamasına neden olabilir.

Saklama koşulları nedir ve raf ömrü ne kadardır?

  • Isı ve güneş ışığından etkilenir.
  • İdeal saklama sıcaklığı +4 ile +18 derece arasıdır. Oda sıcaklığında (+24 derece) 6 ay saklanabilir.
  • 30 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda bozulabilir. 

 

 

 

 

 

 

16.04.2023