x

Burzek İçeriği

Burzek içeriğinde neler var ?

Burzek içeriğinde Su (doğal çözücü), E558 Bentonit Kili (doğal taşıyıcı), E500 karbonat (doğal asitlik düzenleyici), kaya tuzu E600 (doğal koruyucu), kurkumin (E100 ), emülgatör (E433) bulunur. İçeriğinde bulunanlardan sadece emülgatör (E433 polisorbat 80) sentetiktir, diğerlerinin hepsi doğaldır.

Gıda etiketlerinde karşımıza çıkan "E kodları" doğal ve yapay gıda katkı maddelerinin kodlarıdır. Bu kodlar Avrupa Birliği tarafından hazırlanmıştır. 'E' harfi Avrupa'yı temsil eder ve EFSA (Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi) tarafından değerlendirilen ve onaylanan gıda etiketlerinde görünür. Etiketlerde gördüğümüz E kodu olan maddeler EFSA tarafından onaylanmıştır. E kodunda bulunan sayı, temsil ettiği maddenin ne olduğunu gösterir. Bu sayılar kimi zaman gıdalarda bulunan katkı maddelerini temsil ettiği için sağlığa zararlı olarak algılanabilir ancak bentonit kili (E558), Kurkumin (E100) karbonat (E500), tuz (E600) gibi doğal maddeler de kodlanmıştır.

E558 (Bentonit kili) Binlerce yıldır hekimler tarafından tedavide kullanılan tamamen doğal bir kil çeşididir.

E100 (kurkumin) Kurkumin zerdeçal bitkisinde bulunan faydaları yedi binden fazla araştırma ile ispatlanmış olan, çok önemli bir doğal biyoaktif moleküldür. Kurkumin yağda eriyen bir moleküldür, suda erip barsaktan emilebilmesi için kurkumin ile birlikte emülgatör mecburen kullanılır.

E433 (polisorbat 80) Emülgatördür,emülgatörler yağda eriyen maddelerin suda erir hale gelmesini sağlayarak barsaktan emilimini arttırır, koruyucu katkı madde sınıfından değildir. Polisorbat 80 sorbitol (patates nişastasından elde edilir) ve oleik asidin (bitkilerden elde edilen yağ asididir) esterleştirilmesi ile elde edilir., sakızlarda, dondurmalar da, soslarda, ekmeklerde, çikolatalarda, keklerde, göz damlalarında, damardan verilen ilaçlarda, gargaralarda, influenza (grip) aşılarında, ateş düşürücü şuruplarda, antiaritmik kalp ilaçlarında, östrojen hormonunu düzenleyici ilaçlarda v.b birçok ilaç ve gıdada ayrıca kozmetikte yaygın olarak kullanılır. FDA ,EFSA, FAO-WHO tarafından "safe ingredient" yani "güvenli bileşen" olarak kabul edilmektedir.

E500 (Sodyum bikarbonat) Evlerde kullandığımız bildiğimiz karbonattır. Doğal asitlik (pH) düzenleyicidir.

E600 (KayaTuzu) Evlerde kullandığımız bildiğimiz kaya tuzudur. Doğal koruyucu maddedir. Rafine tuzlardan farklıdır, içeriğinde 84 adet eser miktarda mineral bulunur. Çankırı kaya tuzu kullanıyoruz, içeriğinde birçok mikro-element ve mineral mevcut. Doğada yer alan tüm canlılar yaşamlarını sürebilmeleri için bu doğal elementlere ihtiyaç duyar. Bizler de doğada yer alan diğer canlılar gibi bu doğal elementlere ihtiyaç duyarız. Çankırı kaya tuzu içerisinde eser miktarda yer alan bu doğal mineraller sayesinde ihtiyaç duyduğunuz birçok mineralin karşılanmasını sağlamaya çalışıyoruz.

Ürünümüz yapılan analizleri ile Avrupa Birliği Serbest Dolaşım Belgesi alan, FDA onayı olan ve yerli ve milli ilaç için ar-ge çalışmaları devam eden çok özel bir üründür.