x

Yan Etkisi Var Mıdır ?

Burzek yan etkisi var mıdır?

Burzek hiçbir koruyucu madde içermeyen, günlük olarak tüketilebilecek doğal gıda formundadır. Şimdiye kadar kullanıcılardan ciddi bir yan etki geri bildirimi olmamıştır.

Burzeğin içeriğinde bulunan bentonit kili ile ilgili yapılan araştırmalarda , bentonit kilinin yüksek dozlarda bile toksik etkisi görülmemiştir. Birleşmiş Milletlere bağlı olan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bentonit kili ile ilgili raporunda yan etkisi olmadığını belirtmektedir.

Bunun yanında, Amerikan Gıda ve İlaç Örgütü (FDA) Bentonitin “generally as safe” yani “genel olarak güvenli” olduğunu belirtmiştir.

Aynı zamanda Bentonit, Codex Alimentarius Komitesi tarafından hazırlanmış gıda katkıları listesinde asit baz sağlayıcılar, E 500-578 sınıfında yer almakta ve E 558 kodu ile tanımlanmaktadır. Bu kodun açıklamasında yan etkileri bölümünde “bilinen yan etkileri yoktur” şeklinde açıklama mevcuttur.


Klinik çalışmalarda kurkuminin güvenli ve etkili olduğu ve herhangi bir toksik etkisinin olmadığı belirlenmiştir. FDA kurkumini “Genel olarak güvenli” olarak kabul edilen bir bileşik olarak teyit etmiştir (FDA, 2018'den GRAS bildirimi).